MENÜ

 

Könnyű nyelvvizsga ?

- néhány szó a nyelvvizsgaválasztásról

 

Egy nyelvvizsga nem lehet könnyű vagy nehéz. Lehet ugyan egy vizsgát könnyűnek feltüntetni marketing célokból, de ez félrevezető, mert a valóságban standardizált, szigorú európai (Közös Európai Referenciakeret) és speciális magyar (a Nyelvvizsga Akkreditációs Központ Nyelvvizsga Akkreditációs Kézikönyve) normák írják pontosan elő, hogy egy nyelvvizsgarendszer milyen tudást vár el, és azt hogyan méri, értékeli a vizsgákon. Ezeket utólag statisztikai elemzésekkel a hatóságok ellenőrzik.

Tehát a nehézségi (vagy “könnyűségi”) előírások mindegyik nyelvvizsgára ugyanazok!

 

Egy nyelvvizsga feladatai nehézségi fok szempontjából eltérőek lehetnek, mivel nincs két egyforma feladat. Ugyanúgy egy vizsgázó nyelvi készségei, kompetenciái között is van különbség, lehet az egyikből erõsebb, a másikból gyengébb, de az adott szintű kompetenciákkal mindenképpen rendelkeznie kell.

 

A vizsgázók is különbözőek. Van, akinek a szóbeli készsége jobb, van, akinek az írásbeli. Van, aki szereti a nyelvtant, van, aki írni szeret, van, aki – hibákkal ugyan -, de gyorsan és érhetően kommunikál. Hogy egy vizsga könnyű vagy nehéz, az a vizsgázó személyiségétől, felkészültségétől, érdeklődési körétől és még számos más tényezőtől függ.

 

Miért is akarsz nyelvvizsgázni?

A munkaerőpiacon a használható, aktív nyelvtudást várják el a jelentkezőktől, s általában nem a nyelvvizsga bizonyítvány meglétét nézik. Ha viszont felvételi ponthoz vagy diplomához kell a nyelvvizsga, általában az államilag elismert középfokú (B2 szintű) nyelvvizsga (általános vagy szakmai középfok) az elvárás. Mind alap-, mind mesterképzés esetében a felsőoktatási intézmény adott kara dönti el, hogy milyen feltételeket szab, sok esetben még szakonként is változnak a követelmények. Érdemes tehát átnézni a tanulmányi kalauzt vagy a tanulmányi osztályon érdeklődni.

Ha külföldi továbbtanulásra vagy munkavállalásra kell a nyelvvizsga, akkor nemzetközi nyelvvizsgát válassz. Feltétlenül tájékozódj arról, hogy az adott iskolában vagy munkahelyen milyen nyelvvizsgát fogadnak el.  

 

Külföldön is elismert német nyelvvizsga típusok

A felsőoktatási intézményben elfogadott nyelvvizsga nem biztos, hogy elegendő lesz egy munkahelyen, különösen akkor, ha német nyelvterületen szeretnénk elhelyezkedni. A cégek által ismert, elfogadott nyelvvizsgák a következők:

  • Osztrák Nyelvi Diploma (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch
  • Goethe-Zertifikat

Vannak Magyarországon letehető, de itthon nem akkreditált nyelvvizsga típusok is az ÖSD-nél, érdemes alaposan utánajárni a nyelvvizsgázási lehetőségeknek, mielőtt választasz. A Goethe Institut-nál hasonló a helyzet azzal a kiegészítéssel, hogy kifejezetten szakmai nyelvvizsgát is tehetsz. Mindkét intézmény sokféle nyelvvizsga típust kínál különféle szinteken, a vizsgázók nemzetközileg elfogadott nyelvvizsga bizonyítványt szereznek. Németországban és Ausztriában is leginkább ezt a két nyelvvizsgát ismerik el. A Goethe-s nyelvvizsga -nem német nyelvterületen- ismertebb a nemzetközi munkaadói piacon.

  • Euroexam a munkáltatók körében népszerű nyelvvizsga típus itthon és külföldön egyaránt.  Elsősorban diákok választják előszeretettel, mert a külföldi egyetemek is elfogadják. Már online is vizsgázhatnak, mely vizsga egyenértékű a személyes megjelenésű változattal.
  • ECL – Az Európai Uniós tagállamok által közösen alapított nyelvvizsga típus, szintén nemzetközileg elfogadott. Ha külföldön teszed le a vizsgát, és itthon is szeretnéd használni, egyes nyelvvizsga típusokat honosítani kell, de ez többnyire csak adminisztratív feladat, kiegészítő vizsgát nem kell tenned.
  • TELC: a munkáltatók körében ismert és népszerű nyelvvizsga típus. Elsősorban Európában ismert és elfogadott, de nemzetközi multinacionális vállalatok is elfogadják ezt a nyelvvizsgát.
  • TestDaf – Kifejezetten azoknak való ez a nyelvvizsga típus, akik tudományos projektekhez és külföldi egyetemi / főiskolai állások megpályázásához szeretnének nyelvvizsga bizonyítványt csatolni.

 

És az Origo vagy a BME nyelvvizsgái? Azt nem érdemes választani?

Természetesen a felsoroltakon túl is vannak nyelvvizsgák Magyarországon, mint az Origo vagy a BME nyelvvizsgák, ám ezeket külföldön nem ismerik el, és nem lesz nemzetközi nyelvvizsga bizonyítvány sem a tarsolyunkban. Ettől még persze választhatóak, mert itthon a legtöbb munkáltató elfogadja. Ha a külföldi tartózkodáshoz, munkavállaláshoz kell a nyelvvizsga, akkor inkább a fentebb felsorolt nyelvvizsgák közül érdemes választani. 

 

A nyelvvizsga -típusokról még részletesebben itt olvashatsz 

Asztali nézet